NASI PARTNERZY
Be Social      

FAQ

 

W TRYBIE PYTAŃ I ODPOWIEDZI

  

- Czy ZEROWER jest internetową wypożyczalnią rowerów?

- Nie. To propozycja społecznościowa. Dlatego też nazwaliśmy ją Społecznościową Flotą Rowerową :). Dzięki wspólnie tworzonej bazie danych korzystamy z rowerów innych Użytkowników przebywając w miejscu ich zamieszkania. Taką samą możliwość dajemy pozostałym - dzięki własnej ofercie.

- Czy wstawiając ofertę swojego roweru zobowiązuję się do użyczenia go każdemu, kto będzie chciał z niej skorzystać?

Nie musisz wypożyczać roweru każdemu. Dzięki możliwości bezpośredniego kontaktu i systemowi ocen możesz sprawdzić, czy osoba, która chce pożyczyć od Ciebie rower, jest godna zaufania czy nie. Po zakończonej transakcji sam możesz wystawić odpowiedni komentarz i ocenę.

- Jaką mam pewność, że osoba z którą się skontaktuję nie zamieściła na portalu "fake'owej" oferty, wklejając np. zdjęcie roweru z Internetu?

- Przy jakichkolwiek podejrzeniach poproś drugą stronę o wysłanie sobie na mail dodatkowych zdjęć roweru z oferty, ale w innych ujęciach. Proś o to samo, jeżeli nie masz pewności, czy na pewno autentyczny jest profil i oferta osoby, która zamierza pożyczyć rower od Ciebie. Reakcja na taką prośbę będzie najlepszą odpowiedzią. O próbach nadużyć poinformuj nas przez zakładkę „kontakt” - również wyciągniemy odpowiednie wnioski. ;)

- Dlaczego po wypełnieniu formularza rejestracji nie dostałem na skrzynkę pocztową linku rejestracyjnego?

- Link dotarł do Ciebie na 99,9%. :) Po prostu do niektórych skrzynek pocztowych (rzadko, ale jednak) podobne powiadomienia trafiają nie do "wiadomości odebranych", a do katalogu "spam". W razie wątpliwości lub długiego oczekiwania na link warto sprawdzić też jego zawartość.

- Chcę udostępnić rower, z którego nie będę korzystał, ponieważ wyjeżdżam. Jak mam go komuś wypożyczyć, kiedy nie będzie mnie w domu?

- Terminy i wszystkie szczegóły dokładnie omów wcześniej z osobą zainteresowaną ofertą. Jeżeli przekonacie się nawzajem o poważnym podejściu do sprawy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypełnioną i podpisaną wcześniej "UMOWĘ UŻYCZENIA" (patrz zakładka) pozostawić komuś z poinformowanych o sprawie domowników. To on dokona ostatecznej weryfikacji i wyprowadzi rower z piwnicy, a potem go odbierze :).

- Co zrobić w razie awarii lub wypadku?

- Sposób rozwiązania takiego niestety możliwego do przewidzenia problemu powinien być najpierw omówiony z właścicielem roweru - jeszcze przed wypożyczeniem. Zasady postępowania można też ująć w "UMOWIE UŻYCZENIA". W razie wypadku należy natychmiast zawiadomić właściciela, bądź za jego zgodą zgłosić się do punktu serwisowego, w którym szkoda zostanie wyceniona. Oczywiście koszt naprawy ponosi osoba, która użytkowała sprzęt.

- Co zrobić w razie kradzieży?

- Niezwłocznie poinformować policję oraz właściciela! Policji warto pokazać "UMOWĘ UŻYCZENIA". Charakterystyczne dane roweru - np. marka, kolor, akcesoria oraz numer ramy mogą okazać się bardzo pomocne w poszukiwaniach. "UMOWA UŻYCZENIA" pomoże też policji skontaktować się z właścicielem.

- Czy w trakcie wynajmu należy przeprowadzać jakiekolwiek czynności serwisowe?

- Wszystko zależy od tego, co ustaliliście z właścicielem roweru. Jeżeli tak, to tylko na ustalonych wcześniej zasadach - najlepiej dodatkowo opisanych w aneksie do "UMOWY UŻYCZENIA". O przebitej na trasie dętce, lub rozregulowanej przerzutce należy powiadomić właściciela, a z punktu serwisowego wziąć dokument potwierdzający fakt naprawy: paragon lub fakturę.

- Czy właściciel powinien skontrolować stan roweru przed wypożyczeniem?

- Jeżeli czas pozwala, aby zrobić to w obecności osoby mającej go użytkować, to tak. Jeżeli nie, wystarczy zapis w "UMOWIE UŻYCZENIA": "Rower wypożyczam w stanie zdatnym do jazdy i w takim też zobowiązuję się go zwrócić".

- Czy istnieją jakieś granice wiekowe i wymagane dokumenty, od których uzależnione jest wypożyczenie roweru?

- To kwestia całkowicie dobrowolna i zależy wyłącznie od od stopnia zaufania obu stron do siebie. My jednak zalecamy, aby i właściciel i wypożyczający podawali w "UMOWIE UŻYCZENIA" dane osobowe oraz adres zamieszkania zgodny z danymi w dowodzie osobistym. Sugerujemy więc, aby umowy zawierane były pomiędzy osobami pełnoletnimi.

- Czy istnieje ryzyko ze wypożyczę rower kradziony?

- Niestety tak. Tak samo jak istnieje ryzyko padnięcia ofiarą oszustwa na każdym portalu ogłoszeniowym. Jednak w naszym przypadku skutki tego dla nas minimalizuje zapisana w "UMOWIE UŻYCZENIA" deklaracja, że osoba, która użyczyła rower jest jego właścicielem i jako właściciel podpisała z nami tę umowę. My jedynie na czas określony użytkujemy pojazd, nie ma więc mowy o wejściu w jego bezprawne POSIADANIE.

- Nie jestem pierwszym właścicielem roweru, od poprzedniego trafił w moje ręce bez dowodu sprzedaży. W jaki sposób mogę sprawdzić i udowodnić, że rower nie był kradziony?

- Na policji, na przykład podczas akcji znakowania rowerów. Swój pojazd można oznakować na podstawie dokumentów ze sklepu lub własnego oświadczenia, że jest się właścicielem roweru. W tym drugim przypadku, policjanci sprawdzą numer ramy i jeżeli nie ma jej w bazie danych kradzionych rowerów, mamy ostateczne potwierdzenie, że pochodzi on z pewnego źródła.

- Gdzie znajduje się numer seryjny ramy?

- W większości przypadków znajduje się on na dolnej części mufy suportowej czyli pod rowerem, niekiedy są to dwa lub trzy numery. Najlepiej spisać je wszystkie. Ewentualnie ten znajdujący się na główce ramy (patrząc od czoła roweru).

- Na jakie "zachowanie" roweru trzeba zwrócić uwagę podczas wynajmu?

- Warto przejechać się na nim przy właścicielu i sprawdzić, czy działają hamulce oraz czy biegi zmieniają się płynnie. Ewentualne uwagi zapiszmy w aneksie do "UMOWY UŻYCZENIA".

- Czy można się jakoś uchronić przed niechcianą „wymianą” komponentów roweru?

- Tak. Najprostszym sposobem jest zrobienie 2-3 zdjęć poglądowych np. telefonem komórkowym. Najlepiej jest zrobić zdjęcia tylnej przerzutki, korby (pedałów) i przerzutki przedniej od strony łańcucha. Nie zaszkodzą też zdjęcia amortyzatora/widelca z zaznaczeniem manetek oraz klamek (popularnie nazywanych "rączkami").

- Czy osoba, od której chcę pożyczyć rower jest zobowiązana do przekazania mi zapięcia lub innego zabezpieczenia przed kradzieżą?

Nie. Pełną odpowiedzialność za rower bierze osoba która użytkuje sprzęt. Ona powinna też zadbać o własne zapięcie (Chyba, że ustalicie to inaczej w "UMOWIE UŻYCZENIA").

- Jak można dodatkowo zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

- Przede wszystkim nie pozostawiać niezapiętego roweru w miejscach publicznych: przed sklepem, na ulicy itp. Nie wolno używać prymitywnych zapięć typu "linka sprężynka". Jeżeli złodziej ma czas, to rozepnie każde zapięcie! Nie należy zostawiać rowerów na klatkach schodowych. Jeżeli mamy taką możliwość, to unikajmy nawet trzymania rowerów w piwnicach i pomieszczeniach gospodarczych. Zadbajmy też o to, aby nie być całkiem bezradnym, kiedy kradzież stanie się jednak faktem - ZNAKUJMY ROWERY NA POLICJI!